Budapest

Anker Mária

Tuti albérlet, jó helyen

Ha az 1940-es évek elején valaki jó helyen albérletet keresett Budapesten könnyen lehet, hogy eljutott Anker Máriához. A mélyen hívő katolikus asszony a német és francia nyelv tanításából élt. Jövedelmét azzal egészítette ki, hogy nagy lakásában, amely a korabeli Horthy Miklós (ma Bartók Béla) út 15/b alatt volt, néhány szobát kiadott albérlőknek. A szomszédok az évek során megszokták, hogy az Anker lakásban nagy a mozgás és rendszeresen új arcok tűnnek fel.

Adametz Józsefné

Az önfeláldozó barátnő

Mindenkinek van olyan barátja, aki egyben a munkatársa is. Ezek a barátságok általában sokat kibírnak. Vajon meddig kell a barátunkhoz hűségesnek lenni, ha ezzel a saját életünket is veszélyeztetjük? És mi van akkor, ha kétszeresen is kockáztatjuk a magunk életét a barátság miatt? Adametz Józsefné mindezt felvállalta, hogy segítsen munkatársán és barátnőjén, a korabeli Magyarországon zsidósága miatt halálraítélt Korányi-Grósz Irénen.

Lőrincz Balázs és Mária

Egy bányászcsalád bátorsága

Az ötgyermekes Lőrincz bányászcsalád a Borsod megyei Sajógalgóc községben élt. 1944. november 5-én a családfő a házukhoz közeli erdőbe ment, hogy egy elhagyott vadászházat megnézzen arra az esetre, ha a családnak menekülnie kell a front elől. A vadászházban Lőrincz Balázs négy agyonfázott és éhező munkaszolgálatos zsidót talált. Megnyugtatta őket, majd hazament, meleg étellel és takarókkal tért vissza. Ezután a családfő minden nap ellátta a bujkálókat étellel.

Antall József

Antall József

A miniszteri tanácsos, egy miniszterelnök apja

Idősebb Antall József miniszteri tanácsosként, mint menekültügyi kormánymegbízott 1939-1944 között a Belügyminisztérium IX., azaz szegényellátási és általános segélyezési osztályát vezette. Ezen belül elsősorban a Magyarországra érkezett civil menekültek ügyeivel foglalkozott. A háború kitörését követően tízezrével érkeztek a menekültek hazánkba. Közöttük rengeteg volt a zsidó, akik a náci faji politika elől biztonságosabb országba igyekeztek.